Občas děláme ze zdravých nemocné, přiznávají lékaři. Proč Čechům předepisují tolik léků?

784
Sdílejte

Téměř 77 procent dotazovaných soudilo, že se zbytečně předepisují léky, a to nejvíce: antibiotika, antivirotika, léky na potlačení produkce kyseliny v žaludku, hypnotika či léky na bolest. Celkem 70,7 procenta lékařů přiznalo, že při každodenní praxi provádějí úkony, o jejichž užitečnosti pro pacienta nejsou přesvědčeni.

„Nejčastějším důvodem lékařů je  předepsání zbytných vyšetření uváděli tlak okolí, respektive snahu o dodržení zaběhlé praxe. Dále pak strach z dopadů, naléhání pacienta nebo jeho rodiny. Výsledky dotazníku se shodují se závěry původní ankety,“ uvedl Grenar. Přesně 82,5 procenta dotazovaných lékařů by si zároveň přálo, aby jejich pacienti byli více a podrobněji seznámeni s jimi doporučovanými diagnostickými a léčebnými kroky.

Kam dál?

Po létech výzkumu vědci našli bakterii, která může za rakovinu tlustého střeva. Co bychom měli jíst a čemu se vyvarovat ?

Vědci zabývající se výzkumem rakoviny slaví úspěch. Dokáží jí odhalit o několik let dříve

Mnoho závažných onemocnění se může projevit na našich rukou, prstech a nehtech. Zjistěte, které příznaky odhalí rakovinu či srdeční choroby

Stovky lidí postihla neznámá choroba mozku. Vědci tvrdí, že to vláda tutlá

Sprchovat se ráno nebo večer? Odborníci mají jasno. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Další články